GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservis 15302040
nr 1530 2040
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Matservis, 60 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Kondition: 4 assietter med nagg
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 27 mars 2023
kl 19:31:15
22/3 08:39:53
Gefle Porslinsfabrik AB